Platja de Portals Nous Mallorca

Portals Nous ligger i den sydvästra delen av Mallorca, cirka 10 kilometer från Palma de Mallorca. Den vackra stranden, Platja de Portals Nous eller Cala Bendinat som den också kallas, är 100 meter lång och har fin, gyllengul sand.

Utsikten över till hamnen och den lilla ön framför stranden är mycket vacker. Stranden är välbesökt under sommarmånaderna, men det är sällan för trångt.

Besökare som anländer med bil måste förbereda sig för en liten promenad då antalet parkeringsplatser nära stranden är begränsat.

Det är möjligt att hyra Jet Ski, kajaker och vindsurfing utrustning från hamnen. Trampbåtar kan hyras på stranden. Det finns en liten strandbar och på båda ändarna av stranden finns moderna barer/caféer med lounge musik och fantastisk havsutsikt.

Portals Nous är en liten, mycket exklusiv resort, som är särskilt känd för sin hamn ”Puerto Portals” med dyra yachter och segelbåtar. Hamnområdet är också känt för de många utmärkta och ganska dyra restauranger som serverar alla typer av mat.